چــاپ
PDF
درشتر
ریزتر
روزنامه
تعداد بازدید: 337 بار
شبنم نیوز » اقتصادی

تجارت یک ماهه ایران و ترکیه به مرز 600 میلیون دلار رسید

 تجارت یک ماهه ایران و ترکیه به مرز 600 میلیون دلار رسیدحجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه در اولین ماه سال جاری میلادی به مرز 600 میلیون دلار رسید که نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته 47 درصد کاهش دارد. به رغم این افت، دست اندرکاران تجارت دو کشور نسبت به خیز دوباره در همکاریهای تجاری و اقتصادی ابراز امیدواری می کنند.
کد خبر :97301
۱۰:۳۸:۰۰ ۱۳۹۴/۱۲/۱۸

به گزارش ایرنا، سفر روز شنبه نخست وزیر ترکیه به ایران به همراه 5 وزیر و 160 نفر از کارآفرینان ترکیه و بیان اراده مقامات بلندپایه دو کشور در خصوص ارتقای سطح مبادلات تجاری به بیش از 30 میلیارد دلار و برنامه ریزی برای برگزاری نشست های کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی و تجاری در اوایل فروردین ماه آینده در آنکارا، برگزاری سومین نشست شورای عالی همکاریهای راهبردی به ریاست، روسای جمهوری دو کشور و خیز فعالان اقتصادی ایران و ترکیه در دوران پسا تحریم برای احیای مناسبات اقتصادی و تجاری، موجب افزایش این امیدواری شده است.

ناظران آگاه در آنکارا با اشاره به اینکه در سال 2015 میلادی حجم مبادلات بازرگانی دو کشور با نزدیک به 29 درصد کاهش نسبت به سال 2014، به 9 میلیارد و 761 میلیون و 482 هزار دلار رسیده است، ابراز امیدواری می کنند که در سال جاری حجم مبادلات تجاری سالانه دوباره از سقف یک میلیارد دلار فراتر رود.

بر اساس محاسبات خبرنگار ایرنا از داده های بازرگانی خارجی ترکیه که به تازگی از سوی موسسه آمار دولتی این کشور منتشر شد، حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه در ماه ژانویه سال گذشته برابر یک میلیارد و 127 میلیون و 883 هزار دلار بود که در ژانویه سال جاری به 598.717 میلیون دلار رسید تا حجم تجارت دو کشور با افتی به میزان 46.91 درصد افت روبرو شود.

صادرات ترکیه به ایران در ماه ژانویه (دی / بهمن) با 35.9 درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال گذشته به 263.719 میلیون دلار و واردات این کشور از ایران که بخش بزرگی از آن را نفت و گاز و فراورده های آن تشکیل می دهد با 49.5 درصد کاهش روبرو بوده است. کاهش در واردات ترکیه بیش از اینکه ناشی از کاهش وزنی باشد، ناشی از افت ارزش نفت در بازارهای جهانی است.

در ژانویه سال گذشته سهم ایران در صادرات ترکیه 3.3 درصد و در واردات این کشور 4.3 درصد بود که در ژانویه سال جاری به ترتیب به 2.7 و 2.7 درصد رسید.

در ماه ژانویه کل حجم تجارت ترکیه نیز با 20.7 درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال گذشته به 22 میلیارد و 955 میلیون دلار رسید.

در ژانویه سال گذشته حجم تجارت ترکیه بالغ بر 28 میلیارد و 948 میلیون دلار بود.

کارشناسان مسایل اقتصادی کاهش صادرات ترکیه به ایران را نشانه خوبی برای رشد تولیدات داخلی ایران می دانند که باید ادامه داشته باشد.


نظرات
ایمیل : نام :
* نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
* در صورت لزوم نظرات ویرایش خواهد شد.
* تایید نظرات به منزله تایید عقاید توسط شبنم نیوز نمی باشد.

با تشکر از شما ، نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شبنم می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
ShabnamNews.com All rights reserved 2014 ©