چــاپ
PDF
درشتر
ریزتر
روزنامه
تعداد بازدید: 2154 بار
شبنم نیوز » دانش خانواده

۵ عادت موثر در موفقیت های تحصیلی

۵ عادت موثر در موفقیت های تحصیلیپیشرفتها و موفقیتهای تحصیلی اصلی ترین معیار برتری انسانهای مدرن در جوامع پیشرفته و توسعه یافته نسبت به یکدیگر است.
کد خبر :96753
۱۹:۵۳:۰۰ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵

پیشرفتها و موفقیتهای تحصیلی اصلی ترین معیار برتری انسانهای مدرن در جوامع پیشرفته و توسعه یافته نسبت به یکدیگر است. لذا با توجه به در نظر گرفتن سرعت سیر تکنولوژی جهانی، پیشرفت روز افزون علمی و تخصصی جوامع امروزی و نیز هرچه تخصصی تر شدن فرصت های شغلی و فضاهای کسب ثروت و درآمد در آینده ای نه چندان دور و کنارگذاشته شدن نیروهای کار غیر تخصصی ضعیف و فاقد مهارت های ارتباطی-شغلی در فضاهای رقابتی آینده، بر آن شدیم ابزارهای این رقابت جدی و نفس گیر آینده را امروز در اختیار شما آینده سازان فردا قرار دهیم تا با فراگیری و ایجاد این عادتهای موثر در خود بتوانید پایه های تحولی مثبت خودتان را نسبت به آنچه در بالا پیش رویتان ترسیم نمودیم از همین امروز در خود پایه گذاری ایجاد نمایید.

۱-هدفمندی :

شاید این واژه را تا کنون هزاران بار در سمینارها و کارگاههای موفقیت، کتابها و صحبتهای مشاوران و معلمان و اساتیدتان شنیده باشید اما آیا تاکنون به مبانی اصلی اجرای آن اندیشیده اید؟ آیا خود را دانش آموز یا داوطلب هدفمندی میشناسید؟

هدفمندی یعنی داشتن آرمانها و رویاهای ارزشمندی که به خاطرشان زندگی میکنیم، به خاطرشان گام برداشته و در مسیر بدست آوردنشان زحمت میکشیم و سختی ها و رنج ها و مرارت های فراوانی را تحمل و تجربه میکنیم. اهداف واقعی ما دستاوردهایی هستند که نامشان را موفقیت و احساسی که از بدست آوردنشان به ما القا میشود را خوشبختی مینامیم.

برای مشخص کردن اهداف باید آنها را پذیرفته و باورشان کنیم، شنیدن نداهای الهام بخش درونیمان ما را به سمت آنها هدایت میکند.

هدفمندی یعنی مشخص کردن آنچه که به خاطرش زندگی میکنیم و تمام معنا و مفهوم مثبت زندگیمان را در بدست آوردنشان خلاصه میکنیم. برای ایجاد این عادت موثر دست به کار شوید و از همین امروز لیست اهدافتان را بنویسید. اهدافتان را در سه بازه بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت ترسیم نمایید و این کار را با لذت انجام دهید. نترسید و هرگونه هراسی را نسبت به آینده از خود دور کنید و اطمینان داشته باشید اگر از امروز به سمت اهدافتان گام بردارید فردا آنها را بدست خواهید آورد مهم نیست که امروز دقیقا نمیدانید چطور بدست می آیند و ممکن میشوند مهم فقط این است که با گام های استوار و هرچند کوچک به سمتشان حرکت کنید. “فراموش نکنید آنکه کوهی را جابجا کرد از برداشتن سنگ ریزه های دامنه کوه شروع کرد.”

۲-داشتن اراده آهنین :

بدون داشتن اراده و توانایی برای انجام کارها و امور اساسی نیل به اهداف، موفقیت و خوشبختی به صورت کلی خیال و وهمی بیش نیست. باید بدانید از عمل کار برآید و باید در مسیر دستیابی به اهداف و آرزوهایتان اراده مستحکمی برای اجرای کارها و برداشتن گام های موفقیت ساز داشته باشید. باید برای قبولی یک رشته مطلوب در دانشگاهی با رنک و رتبه بالا اهدافتان را با جدیت دنبال کرده و هر آنچه لازم است را در این مسیر و در زمان مقتضی اش اجرا کنید.

برای تقویت اراده بد نیست به عوامل زمینه ساز شکست های گذشته یمان فکر کنیم حتما در تمام آن سکانس های درام و تراژدی شکست ها و ناکامی های گذشته یمان بی ارادگی و سستی و تنبلی نقش اول بوده است. اکنون بدانید که باید با کنار گذاشتن این بازیگر منفی و جایگزینی آن با بازیگر نقش مثبت یعنی خود اراده و توانایی برای انجام کارها سناریوی زندگیتان را باز طراحی کرده و ادامه و عاقبت خوشی را برای زندگیتان ترسیم نمایید. برای این کار کافیست یاد بگیرید هر کاری را در زمان خودش و به موقع انجام دهید و هیچ وقت کارها را بر روی هم تلمبار نکنید. یاد بگیرید که هیچ موفقیتی ساده و بدون پشتکار بدست نمی آید و اغلب انسانهای موفق افرادی توانمند و با اراده اند زیرا بررسی مراحل رشد و موفقیتشان گویای وجود چنین عادت موثری در آنهاست. بی وقفه گام بردارید و توقف نکنید.

۳-ذوق و اشتیاق درونی :

آنچه در طول مسافرت های طولانی و نیمه طولانی تحمل مسافت راه و مسیر را برایمان آسان تر میکند ذوق اشتیاق درونیمان برای این سفر و لذتهایی است که در مقصد منتظر ما هستند. در مسیر دستیابی به موفقیتها و شاخصه های تحصیلی ذوق و اشتیاق درونی نه تنها تحمل این سختیها را برایمان آسانتر میکنند بلکه به افزایش کیفیت هرچه بیشتر اقدامات و گامهایمان در طی این مسیر می افزایند. از امروزتان و از زمان حال لذت ببرید و زمان را فقط در ایمد به موفقیتهای فردایتان سپری نکنید زیرا در این حالت شما هیچ چیزی در صندوقچه زندگیتان ذخیره نکرده اید و از روزهای رفته زندگیتان نه خاطره ای دارید و نه دلخوشی ونه لذتی. فقط برای هرچه سریعتر گذشتن زمانهای با ارزش عمرتان دعا کرده اید تا به زعم خودتان هرچه سریعتر به هدفتان برسید و هنگامیکه به هدفتان دست میابید تازه متوجه میشوید هدف که بدست آمدنی بود اما روزها و فرصتهای زندگی که تباهشان کردید و از گذراندنشان لذت نبردید دیگر قابل بازگردانی نیستند. بدون ذوق و اشتیاق درونی در این مسیر ناهموار و پر پیچ و خم وارد نشوید زیرا شما را بسیار خسته و رنجور خواهد کرد. همانطور که در سینما از تماشای لحظه لحظه فیلم لذت میبرید در مسیر دستیابی به موفقیتهای تحصیلی هم از تمام دوران دانش آموزیتان اهم از کلاسهای درس، زنگ های تفریح و دوستی با معلمان و مشاوران دلسوزتان و حتی روز کنکورتان لذت ببرید این عادت ختما در دستیابی به موفقیت های آینده تان موثر خواهد بود.


۴-بررسی دقیق بازخوردها و نتایج :

برای افزایش ضریب اطمینان در مسیرهای دستیابی به موفقیتهای تحصیلی و تخصصی باید شاخص های ارزیابی برای خودمان تعریف کنیم که مثل عقربه های اتومبیل وضعیت هر لحظه ما را به ما نشان بدهند اهم از اینکه اکنون در کجای مسیر قرار داریم؟ چقدر راه تا هدف باقی مانده؟ در کدام بخش نیاز به تامین و باز تغذیه داریم؟ در کدام بخشها با مشکلات و نواقصی مواجه هستیم؟ و…با توجه به این بازخوردها و نتایج حتما بهتر رشد خواهیم کرد و مسیرمان را کاملا دقیق و بی عیب و ایراد سپری خواهیم نمود.

توصیه میکنم به تمام نتایج درسی و نمرات امتحانی و کلاسیتان توجه کنید و به استقبال آزمونهایی بروید که عکس واضح و شفافی از شما به خودتان نشان میدهند و از بررسی نتایج و بازخوردهای بدست آمده هم انرژی بگیرید و هم ایرادات و اشکالات روشی و اجراییتان را برطرف نمایید. کسانی که پس از قرارگرفتن در مسیر فقط ادامه میدهند و چشمانشان را بر رفتار ها، بازخوردها و نتایج میبندند متاسفانه هم راه را به اشتباه میروند و هم به دلیل ندیدن علایم هشدار دهنده دچار توقف و شکست میشوند.

۵-تغییر عادتها و روشهای اشتباه :

مسیر موفقیت و خوشبختی هرچه که باشد مسیر تحول و تغییرات مثبت و شگرف است. بدون پذیرش تغییرات مثبت هرچند با زمینه ایجاد دشوار، موفقیتی هم بدست نخواهد آمد. بخصوص در مسیر دستیابی به موفقیت های تحصیلی و تخصصی تغییر و تحول محور اصلی است.

دانش آموزان و داوطلبان کنکور و یا حتی مسیر های تحصیلات تکمیلی باید بدانند یکی از موثرترین عادتها حذف عادتها و روشهای اشتباه و جایگزینیشان با عادتها و روش های صحیح و بدون اشکال است اینجا صحبت از اصول و معیارهای دقیقی است که باید در خودمان معماری کنیم مثل روشهای صحیح مطالعه، خلاصه نویسی و فیش نویسی، تمرینات مداوم جهت افزایش هرچه بیشتر تسلط علمی و سرعت عمل در هنگام پاسخ به سوالات در آزمونهای علمی و…همانطور که ملاحظه میکنید اینها اصول و المانهای کسب قدرت و برتری در این مسیر هستند.

پس تعلل نکنید و هرچه زودتر و سریعتر دست به کار شوید و زنگارهای درونتان را بزدایید. دقیقا سراغ عواملی بروید که بر نتیجه بخشی کارتان از همه تاثیرگذارترند و تغییراتتان را از عوامل زمینه ساز و بستر ساز آغاز نمایید و پس از آن به سراغ عوامل شاخص ساز یعنی کارهای کیفی بروید. از تکرار مداوم عادتها و رفتارهایی که خودتان نیز تا امروز فهمیده اید که اشتباهند بپرهیزید و در خودتان ظرفیت های جدید و موثر ایجاد کنید شما باید بتوانید با جایگزینی روش های صحیح، علمی و اصولی از تمام حجم استعدادها و تواناییهای درونیتان بهره مند شوید.

با آرزوی موفقیت و پیروزی


نظرات
ایمیل : نام :
* نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
* در صورت لزوم نظرات ویرایش خواهد شد.
* تایید نظرات به منزله تایید عقاید توسط شبنم نیوز نمی باشد.

با تشکر از شما ، نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شبنم می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
ShabnamNews.com All rights reserved 2014 ©