چــاپ
PDF
درشتر
ریزتر
روزنامه
تعداد بازدید: 1001 بار
شبنم نیوز » سلامت

انواع حساسیت‌های پوستی

انواع حساسیت‌های پوستی95 درصد حساسیت‌های پوستی ناشی از حساسیت تحریکی و شغلی است که فرد مستعد در تماس با مواد محرک مثل صابون، شامپو، مواد شوینده یا روغن‌های صنعتی مثل نفت، بنزین و گریس دچار حساسیت شدید پوست می‌شود.
کد خبر :86357
۱۲:۰۹:۰۰ ۱۳۹۴/۰۲/۱۵

غلامحسین غفارپور در رابطه با حساسیت‌های پوستی گفت: عکس‌العمل پوست نسبت به عوامل پوست در محیط می‌تواند به دلیل شیمیایی و فیزیکی باشد اما شایع‌ترین عکس‌العمل اگزما و حساسیت‌های شغلی و تحریکی است به طوری که 95 درصد حساسیت‌ها از این نوع است.

وی ادامه داد: نوع دیگری از حساسیت‌ها که نسبت به اگزما و حساسیت شغلی کمتر است آلرژیک است.

وی گفت: در حساسیت شغلی و تحریکی مواد محرک مثل صابون، شامپو، مواد شوینده یا روغن‌های صنعتی مثل نفت، بنزین و گریس بر اثر تماس با افرادی که مستعد ابتلا به حساسیت تحریکی هستند باعث می‌شود تا سطح خارجی پوست (لایه شاخی) شکاف پیدا کند.

غفارپور افزود: این شکاف که قابل رؤِیت با چشم نیست باعث می‌شود که چربی‌های سطح پوست که به طور طبیعی وجود دارند و بین سلول‌های لایه شاخی نیز قرار دارند کم‌کم آب شوند و شبیه کف رودخانه‌ای که آب ندارد ترک بخورد.

این متخصص پوست، مو و لیزر افزود: از طریق این شکاف‌های ایجاد شده مواد محرک وارد پوست می‌شود این مواد محرک یا قوی هستند که از نوع قلیایی می‌توان به جوش شیرین با غلظت بالا و از نوع اسیدی قوی به اسید سولفوریک و سرکه با غلظت بالا اشاره کرد اما در مواد قلیایی ضعیف مواد شست و شو دهنده از این نوع هستند که در درازمدت افرادی که مستعد به این حساسیت‌ها هستند در تماس با آنها دچار مشکل می‌شوند.

وی گفت: افرادی که به واسطه شغلی که دارند مثلاً افراد شاغل در ساندویچ‌فروشی، مکانیکی، آشپزخانه‌ها، فرش‌شویی کار می‌کنند و می‌بینیم که دستهایشان دچار حساسیت نمی‌شود و به اصطلاح «پوستشان کلفت شده» به این دلیل است که پوستشان مستعد حساسیت نبوده و دوباره پوستشان ترمیم می‌شود اما افرادی که پوست مستعدی دارند حتی در تماس با مواد محرک ضعیف هم دچار مشکل و اگزما می‌شوند.

وی در مورد علایم حساسیت‌های شغلی گفت: پوست قرمز شده و به صورت تاول در سطح پوست دیده می‌شود این تاول‌ها ترکیده و به صورت دُمل‌های چرکی پوست را دچار حساسیت شدید می‌کند. در نوع حساسیت‌های شغلی که به صورت مزمن بروز می‌یابد قرمزی، خشکی پوست، زبری، نازکی و گاهی ضخیم شدن شدید پوست دیده می‌شود که تحمل این حالت برای فرد سخت می‌شود.

این متخصص پوست و مو در مورد حساسیت‌های ناشی از آلرژی گفت: در این نوع حساسیت وراثت نقش دارد که به حساسیت ایمونولوژیک یا وابسته به سیستم ایمنی بدن معروف است.

غفارپور ادامه داد: در این نوع حساسیت سلول‌های خاصی فعال می‌شود و در قسمت میانی پوست می‌ماند و زمانی که با مواد محرک تماس پیدا می‌کند مواد پیش التهابی آزاد می‌شود و باعث بروز حساسیت می‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در حساسیت آلرژی معمولاً افراد به مواد متشکل از نیکل حساسیت زیادی دارند و گاهی می‌بینیم در تماس پوستشان با دکمه، زیپ شلوار، بند ساعت، دستبند و برخی بدلیجات خارش در پوست ایجاد می‌شود و بهترین راه این است که با این مواد تماس پیدا نکنند و به جای آن از مواد پلاستیکی یا غیرفلزی استفاده کنند.

غفارپور افزود: در حساسیت آلرژی علاوه بر اینکه مانند حساسیت شغلی سوزش و قرمزی پوست وجود دارد در این نوع از حساسیت خارش پوست نیز بیشتر می‌شود.

نظرات
ایمیل : نام :
* نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
* در صورت لزوم نظرات ویرایش خواهد شد.
* تایید نظرات به منزله تایید عقاید توسط شبنم نیوز نمی باشد.

با تشکر از شما ، نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شبنم می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
ShabnamNews.com All rights reserved 2014 ©