چــاپ
PDF
درشتر
ریزتر
روزنامه
تعداد بازدید: 1059 بار
شبنم نیوز » هنری

بیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویر

بیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویر محمدرضا فروتن در 7 دی ماه 1347 در تهران متولد شده است.
کد خبر :78746
۱۲:۰۲:۰۰ ۱۳۹۳/۱۱/۲۴

بیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن بازیگر سینما و تلویزیون به شرح زیر می باشد :

نام : محمدرضا
نام خانوادگی : فروتن
تاریخ تولد : 1347/10/7
محل تولد : تهران
تحصیلات :فارغ التحصیل رشتهٔ روانشناسی بالینی
تاهل : متاهل

محمدرضا فروتن در سال 1380 با سحر ابراهیمی ثابت ازدواج کرده است .

زندگینامه

جوان لاغر اندامی که با صدای خش دار و چهره دوست داشتنی در دهه 70 نمایشگر تصویر جوان‌های نسل تازه بود، نسلی عاصی که می‌خواست دنیا را از نو بسازد، حالا بازیگری میانسال است با کارنامه‌ای پرفراز و نشیب. بازیگری که در مقطعی بیش از همه با حضور در فیلم‌های مسعود کیمیایی شناخته و محبوب شد در سال‌های اخیر کوشیده تجربه‌هایی متفاوت را با کارگردان‌های نسل‌های مختلف به کارنامه‌اش اضافه کند.

کارنامه‌ای که بخش مهمی از آن در دهه 70 شکل گرفته و با بازی در "مرسدس"، "اعتراض" و "قرمز" معنا پیدا کرده، در این سال‌ها و زمانی که فروتن گزینه اول بازی در نقش جوان عاصی و زخم خورده بود با بازی در فیلم "زیر پوست شهر" و "دو زن" سیمایی تازه از فروتن دیدیم.

فروتن در این دوران در کنار تجربه نقش‌های متفاوت به ستاره‌ای تبدیل شده بود که می‌توانست به فروش فیلم‌ها کمک کند، ستاره‌ای که نسل جوان او را به نمایندگی از خود و دنیایشان پذیرفته بود. با وجودی که دهه 80 برای فروتن با درخشش در "شب یلدا" شروع شد انتخاب‌های او چندان هوشمندانه نبود، بازی در آثار آشفته و ضعیفی مانند "هشت پا" و "ملاقات با طوطی" امتیازی در کارنامه این ستاره نبود.

او آن قدر بد اقبال بود که در "سربازهای جمعه" یکی از ضعیف‌ترین فیلم‌های کیمیایی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب هم نتوانست خاطره خوش همکاری‌های مشترکشان را زنده کند...

او آن قدر بد اقبال بود که در "سربازهای جمعه" یکی از ضعیف‌ترین فیلم‌های کیمیایی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب هم نتوانست خاطره خوش همکاری‌های مشترکشان را زنده کند، علاقه او به سینمای کیمیایی و بازی در نقش جوان‌ اول فیلم‌های او کمکی به حل مشکلات فراوان فیلم در حوزه فیلمنامه و روایت نمی‌توانست باشد!

فروتن در نیمه دوم دهه 80 کارنامه‌ای پر فراز و نشیب از خود به جای گذاشت، از سویی در فیلم‌هایی برای مخاطب عام مانند "مجردها"، "نوک برج" و "بازنده" بازی کرد که موقعیت او را در رقابت با ستاره‌های نسل جدید تثبیت کرد و از سویی دیگر در تجربه‌های متفاوت مانند "به آهستگی"، "خاک سرد"، "وقتی همه خواب بودند" و "باغ‌های کندلوس" بازی کرد تا ثابت کند می‌تواند گزینه قابل اعتمادی برای کارگردان‌هایی باشد که فیلم‌های هنری و مخاطب خاص می‌سازند.

در این مقطع فروتن خودخواسته پرسونایی را که دهه 70 شکل داده بود با بازی در نقش جوان‌هایی ساده دل و شیرین عقل یا مردانی از طبقه پائین جامعه شکست.البته نتیجه در بعضی موارد مانند "به آهستگی" و "دیگری" قابل قبول بود و در بعضی فیلم‌ها مانند "وقتی همه خواب بودند" یا "خاک سرد" و "دعوت" نقطه قابل توجهی در کارنامه این بازیگر نیست.

محمدرضا فروتن یکی از مهمترین بازیگران سینمای ایران پس از پیروزی انقلاب است، مانند هر بازیگر حرفه‌ای کارنامه‌اش نقاط ضعف و قوت دارد اما هرجا درست و هوشمندانه انتخاب کرده می‌توان هوش و استعداد بازیگری‌اش را تشخیص داد. در "کنعان"، "چهل سالگی" و "عیار 14" حضور او مقابل دوربین و در نقش مردان شهری دوست داشتنی و یادآور روزهای اوج ستاره‌ای است که می‌توانست تماشاگر را خیره کند.

حاصل تجربه‌گری‌های محمدرضا فروتن نشان می‌دهد که او بازیگری مناسب نقش مردان شهری است، بازی در نقش جوان‌هایی شیرین عقل و عقب مانده یا مردان روستایی با توجه به ویژگی‌های کارنامه فروتن و جنس بازی او نمی‌تواند چندان دلچسب باشد. فروتن باید بداند تنوع نقش‌آفرینی به معنای بازی در قالب شخصیت‌های مختلف و متنوع نیست. می‌توان در قالب نقش‌‌هایی به ظاهر شبیه و از یک طبقه و جنس هم بازی متفاوت را تجربه کرد.

- بازیگری را از سال ۱۳۷۳ آغاز کرد و پس از بازی در سریال “سرنخ” (قسمت تماشاخانه) یک دوره بازیگری و کارگردانی تئاتر و یک دوره فیلمنامه نویسی گذراند.
- او با بازی در فیلم “مرسدس” شناخته شد و با بازی در فیلمهای “قرمز”، “دوزن”، “متولد ماه مهر”، “زیر پوست شهر” و بخصوص ” شب یلدا” Â توانایی هایش را به رخ همگان کشید.
- او برای بازی در فیلم “قرمز” در هفدهمین جشنواره فیلم فجر و در فیلم “شب یلدا” از پنجمین جشن خانه سینما جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد.
- پس از بازی ماندگارش در فیلم “شب یلدا” نزدیک به چهار سال است که با وجود اکران فیلمهایش (آخرین آن “سربازهای جمعه” ) کمتر خبری مربوط به بازی او می شنویم!
- او دو فیلم به نمایش در نیامده نیز در کارنامه دارد: “رقص با رویا” و “بر باد رفته”.
- پس از بازی در چهار فیلم متوالی از مسعود کیمیایی (مرسدس، فریاد، اعتراض و سربازهای جمعه) در بیست و پنجمین فیلم مسعود کیمیایی جایی نداشت. او در کنار بهروز وثوقی، فرامرز قریبیان، فرامرز صدیقی، فریبرز عرب نیا، داریوش ارجمند، محمدعلی فردین، سعید راد، احمد نجفی، عزت الله انتظامی و بهرام رادان در نقش قهرمان همیشگی آثار کیمیایی در چهار فیلم ایفای نقش کرد.

محمدرضا فروتن فارغ التحصیل رشتهٔ روانشناسی بالینی از دانشگاه آزاد است. فروتن با بازی در فیلم های مرسدس و اعتراض به شهرت رسید و سپس فیلم های قرمز، دو زن، متولد ماه مهر، زیر پوست شهر و شب یلدا او را به یک بازیگر مطرح در سینمای ایران تبدیل کردند. او برای بازی در قرمز از هفدهمین جشنواره فیلم فجر و برای بازی در شب یلدا از پنجمین جشن خانه سینما جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد. زوج هنری فروتن و هدیه تهرانی در فیلم قرمز پس از زوج خسرو شکیبایی و بیتا فرهی در هامون دومین زوج سینمایی تاریخ سینمای ایران بوده اند که برنده سیمرغ بلورین نقش اول مرد و زن سال شده اند. در سال ۱۳۷۷ دو فیلم پرفروش اول سال، فیلمهای قرمز و دو زن با بازی فروتن میبودند که هر دو فیلم از آثار پر سر و صدا و جریان ساز دهه نام گرفته اند.

بعد از اکران مرسدس در سال ۱۳۷۶ تا پایان دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ او سوپراستاری سینمای ایران را نیز توامان با مورد توجه بودن از سوی مردم و البته منتقدین تجربه کرد و عنوان موفقترین بازیگر مرد اواخر این دهه بدون شک در اختیار محمد رضا فروتن بود که مجموعه از بهترین و مطرح ترین فیلمهای آن سالها را به عنوان جوان اول سینما خصوصا در نقشهای عاشق عصیانگر بازی میکرد.

بازی او در یکی از قسمت‌های سریال سرنخ به قدری تأثیرگذار بود که بعد از پخش از تلویزیون، پیشنهاد بازی در فیلمی به کارگردانی مسعود کیمیایی به او داده شد.

او در چند سال اول شروع فعالیتش، پس از آموزش در کلاس‌های آزاد بازیگری زیر نظر حمید سمندریان، در نقش‌های کم‌اهمیت و درجه دوم و سوم بازی کرد و قابلیت و استعداد زیادی در بازیگری از خود نشان نداد.

فروتن با بازی در فیلم‌های مرسدس و اعتراض به شهرت رسید و سپس فیلم‌های قرمز، دو زن، متولد ماه مهر، زیر پوست شهر و شب یلدا، او را به یک بازیگر مطرح در سینمای ایران بدل کرد.

وی برای بازی در قرمز از هفدهمین جشنواره فیلم فجر و برای بازی در شب یلدا از پنجمین جشن خانه سینما جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد.

کارنامه هنری

فیلم سینمایی

۱۳۷۳ هدف

۱۳۷۳ آخرین بندر

۱۳۷۴ فاتح

۱۳۷۴ ماه و خورشید

۱۳۷۶ مرسدس

۱۳۷۷ فریاد

۱۳۷۷ دو زن

۱۳۷۷ قرمز

۱۳۷۸ زیر پوست شهر

۱۳۷۸ اعتراض

۱۳۷۸ متولد ماه مهر

۱۳۷۹ شب یلدا

۱۳۸۰ رقص با رویا

۱۳۸۱ ملاقات با طوطی

۱۳۸۱ بر باد رفته

۱۳۸۲ سربازهای جمعه

۱۳۸۳ هشت پا

۱۳۸۳ مجردها

۱۳۸۳ باغ های کندلوس

۱۳۸۳ بازنده

۱۳۸۴ به آهستگی

۱۳۸۴ نوک برج

۱۳۸۴ وقتی همه خواب بودند

۱۳۸۴ خاک سرد

۱۳۸۵ اتوبوس شب

۱۳۸۵ حس پنهان

۱۳۸۶ کنعان

۱۳۸۶ زن دوم

۱۳۸۷ پای پیاده

۱۳۸۷ محاکمه در خیابان

۱۳۸۷ پستچی سه بار در نمی زند

۱۳۸۷ شبانه روز

۱۳۸۷ میزاک

۱۳۸۷ عیار ۱۴

۱۳۸۷ دعوت

۱۳۸۸ چهل سالگی

۱۳۸۸ دیگری

۱۳۸۸ دموکراسی تو روز روشن

۱۳۸۹ زمان معکوس)

۱۳۸۹ خیابان های آرام

۱۳۹۰ بی خداحافظی

۱۳۹۰ چارسو

۱۳۹۰ هیچ کجا هیچکس

۱۳۹۱ دلتنگی های عاشقانه

۱۳۹۱ کبریت

1392 متروپل

1392 طبقه حساس

1392 سایه روشن

مجموعه تلویزیونی

۱۳۸۹ چشم آفتاب

۱۳۸۸ ذهن برتر

۱۳۸۷ ۵:۲۸

1387 خرده جنایت های زن و شوهری

سریال ها

۱۳۹۱ فیلم مسابقه رالی ایرانی

۱۳۸۹ سرزمین کهن

۱۳۸۹-۱۳۸۸ از یاد رفته

جوایز

کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم « مرسدس » - ۱۳۷۶

برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از هفدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم « قرمز » - ۱۳۷۷

برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد از بخش بین الملل بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم « به آهستگی » - ۱۳۸۴

کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «کنعان» - ۱۳۸۶

کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «عیار ۱۴» - ۱۳۸۷

کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم "چهل سالگی" -۱۳۸۸

برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از سومین دوره جشن خانه سینما برای بازی در فیلم « قرمز » - ۱۳۷۸

کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از چهارمین دوره جشن خانه سینما برای بازی در فیلم « زیر پوست شهر » - ۱۳۷۹

برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم « شب یلدا » - ۱۳۸۰

کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از دهمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم « به آهستگی » - ۱۳۸۵

کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در یازدهمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم "اتوبوس شب" - ۱۳۸۶

کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از چهاردهمین جشن خانه سینما برای فیلم "دیگری" - ۱۳۸۹

بهترین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان برای بازی در فیلم « قرمز » - ۱۳۷۸

سومین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان برای بازی در فیلم « زیر پوست شهر » - ۱۳۷۹

بهترین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان برای بازی در فیلم « شب یلدا » - ۱۳۸۰

عکس های شخصی

بیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویر

بیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویر

بیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویربیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویربیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویربیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویربیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویربیوگرافی، زندگینامه و کارنامه هنری محمدرضا فروتن+تصویر

نظرات
ایمیل : نام :
* نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
* در صورت لزوم نظرات ویرایش خواهد شد.
* تایید نظرات به منزله تایید عقاید توسط شبنم نیوز نمی باشد.

با تشکر از شما ، نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شبنم می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
ShabnamNews.com All rights reserved 2014 ©