چــاپ
PDF
درشتر
ریزتر
روزنامه
تعداد بازدید: 448 بار
شبنم نیوز » سلامت

درمان موهای آسیب دیده

درمان موهای آسیب دیدهدر این بخش شما را با انواع مشکلات مو آشنا می کنیم و را ه هایی را نیز برای درمان آن به شما ارائه می دهیم.
کد خبر :77186
۱۶:۲۵:۰۰ ۱۳۹۳/۱۱/۰۸

وقتي موهايي سالم داشته‌باشيم، اعتمادبه‌نفس بيشتري نيز خواهيم داشت و بيش از همه خودمان از زيبايي و درخشاني آن‌ها لذت خواهيم برد اما براي بسياري از ما پيش آمده بعضي از هفته‌ها يا ماه‌ها احساس مي‌كنيم موها طراوت خود را از دست داده‌اند و مثل هميشه به‌راحتي حالت نمي‌گيرند و ما را دچار مشكل مي‌كنند. صاف‌كردن، فر‌كردن، رنگ كردن، هاي‌لايت‌كردن،حالت‌دادن بيش‌ازحد و... همه مي‌توانند به مرور به موها آسيب‌هاي فراواني برسانند.

اول از همه بايد نوع مشكل موها را به درستي تشخيص داد. بنابراين قبلا از خواندن اين مطلب تارهاي موهاي‌تان را خوب نگاه كنيد تا ببينيد مشكل اصلي آن چيست بعد راه‌حل را بخوانيد تا بتوانيد موهاي آسيب‌ديده‌ را درمان كنيد و طراوت گذشته را به آن‌ها بازگردانيد.

موهایتان همیشه چرب به نظر می رسد

اگر موهاي‌تان خيلي چرب است هرروز آن‌ها را بشوييد تا چربي‌ها كه سبوم ناميده‌مي‌شود را از بين ببريد. نيكيتا ويلسون، متخصص مواد آرايشي در نيوجرسي مي‌گويد: «بهتر است از يك شامپوي مخصوص موهاي چرب استفاده كنيد چون اين نوع شامپوها عاري از هرگونه روغن‌هاي سنگين و سيليكون هستند.

اين مواد مخصوص موهاي آسيب‌ديده و خشك هستند و با ايجاد لايه‌اي روي موها آن‌ها را از خشكي و شكنندگي حفظ مي‌كنند. هفته‌اي يك‌بار از يك شامپو با قدرت پاك‌كنندگي زياد استفاده كنيد. همچنين بهتر است زياد از نرم‌كننده استفاده نكنيد و فقط روي ساقه موها و پايين موها از نرم‌كننده استفاده كنيد. تا جايي هم كه مي‌توانيد از دوش خيلي گرم پرهيز كنيد چون غدد چربي را تحريك مي‌كند و در نتيجه چربي بيشتري ترشح شده و موها زودتر چرب مي‌شوند، بهتر است به يك دوش‌آب ولرم اكتفا كنيد.»

نشانه‌ها چيست؟

موهايي بسيار نازك و تقريبا شبيه موي بچه‌ها داريد و موهاي‌تان هيچ حجمي ندارند.
حتي اگر تازه موهاي‌تان را شسته باشيد باز در طول روز و به مرور شروع به چرب‌شدن مي‌كنند در حدي كه انگار روي آن‌ها روغن ريخته‌ايد.
موها پژمرده، بدون حالت و بدون طراوت هستند و هيچ حالتي را در خود نگه نمي‌دارند.


اگر موهاي‌تان كدرو بدرنگ شده‌اند

نشانه‌ها چيست؟

زماني موهايي درخشنده داشتيد ولي الان درخشندگي خود را از دست داده‌اند و كدر شده‌اند.
اگر موهاي روشن داشتيد، الان خاكستري رنگ شده‌اند اگر موهاي قهوه‌اي تيره رنگ داشتيد الان دودي رنگ شده‌‌‌اند و اگر موهايي قرمز داشتيد الان رو به نارنجي مي‌زنند.
رنگ موها به جاي اين‌كه زنده و درخشان به‌نظر برسد معمولا روشن‌تر به‌نظر مي‌رسد.

علت اين حالت چيست؟

وقتي كوتيكول‌ خارجي موها به خاطر استفاده از مواد شيميايي يا دستگاه‌هاي حالت‌دهنده داغ، آسيب مي‌بيند و ساقه موها پر از خلل و فرج بسيار ريز مي‌شود، در نتيجه رنگ مو به‌خوبي در ساقه موها نفوذ نمي‌كند و هنگام دوش گرفتن اين رنگدانه‌ها شسته مي‌شوند. علاوه بر اين محصولات حالت‌دهنده نيز مي‌توانند موها را كدرتركنند.

درمان چيست؟

از چه شامپويي استفاده كنيد

با استفاده از شامپوهاي مخصوص موهاي رنگ شده، مي‌توانيد تا حدي اين كدري و بدرنگي موها را كاهش دهيد. ويلسون مي‌گويد: «اين شامپوها باعث مي‌شوند رنگدانه‌ها روي سطح ساقه‌موها بنشينند اما اين رنگ دوام چنداني ندارد و به‌زودي موهاي شما دوباره كدر و بدرنگ مي‌شود. همچنين سعي كنيد از محصولات حالت‌دهنده‌اي استفاده كنيد كه جاذب‌ها و #####هاي اشعه فرابنفش خورشيد دارند چون مانع از اين مي‌شوند كه نور خورشيد رنگ موها را از بين ببرد.»

به آب آبكشي توجه كنيد

گاهي فلس‌هاي سطح مو درخشش خاصي به مو مي‌بخشند اما ممكن است گرد و غبار و آلودگي سطح اين فلس‌ها را بپوشاند و فلس‌ها نتوانند نور را بازبتابانند. شستن سر با آب‌هاي آهكي نيز همين مشكل را ايجاد مي‌كند. براي درخشان كردن موهاي كدر بايد به آب آبكشي توجه كرد. همچنين افزودن آبليمو يا يك قاشق سوپخوري سركه سفيد به آخرين آب آبكشي سر سبب درخشش موها مي‌شود.

موهاي‌تان خشك و وز شده‌است

نشانه‌ها چيست؟

به محض اين‌كه كمترين رطوبتي به موها مي‌رسد، موها وز و پف مي‌كنند به‌خصوص ريشه‌موها.
كنترل و حالت‌دادن به موها بسيار مشكل است و مدام موهاي‌تان شل وول مي‌شوند.
احساس مي‌كنيد موهاي‌تان زبر و خشك‌وخشن شده‌اند.

درمان چيست؟

چه شامپويي بخريد؟اگر دچار اين نوع مشكل هستيد يعني موهاي شما به‌شدت به آب نياز دارد و شما بايد به نوعي رطوبت مورد نياز را به آن برسانيد و مانع از اين شويد كه رطوبت خود را از دست بدهد بيشتر از هفته‌اي 2 تا 3 بار موهايي‌تان را نشوييد. نيكيتا ويلسون متخصص مواد آرايشي در نيوجرسي مي‌گويد: «به‌دنبال شامپو و نرم‌كننده‌اي (كانديشنر) باشيد كه در آن دايمتيكون(dimethicone)، شي باتر (shea butter) يا هر نوع روغن طبيعي وجود داشته‌باشد چون اين مواد در حمام به كمك آب در ساقه ‌موها نفوذ كرده و آن‌ها را تقويت و آبرساني مي‌كنند.»

نقش كرم‌هاي آبرسان چيست؟

استفاده از كرم‌هاي آبرسان مو مي‌تواند به‌طور خارجي تا حد زيادي رطوبت موها را تامين كند. اين نوع محصولات معمولا روغن‌هاي طبيعي دارند كه مي‌توانند به راحتي روي كوتيكول موها را بپوشانند و در نتيجه درخشندگي را به موها باز‌گردانند اما حواس‌تان باشد اين نوع كرم‌ها به هيچ وجه از موهاي شما در برابر حرارت حفاظت نمي‌كنند و دقيقا همانند روغن سرخ كردني بيشتر موها را سرخ مي‌كنند! بنابراين به هيچ وجه از آن‌ها قبل از دستگاه‌هاي حرارتي مثل اتو و سشوار استفاده نكنيد.

اگر موهاي‌تان شكننده شده و موخوره داريد

نشانه‌ها چيست؟

پايين موها چند شاخه شده‌‌است.
موها نازك و شكننده شده‌اند و هنگام شانه‌كردن خرد مي‌شوند.
موها به‌راحتي در هم فرو مي‌روند و گره مي‌خورند.

درمان چيست؟

بهتر است به‌جاي رنگ‌موي دائم از يك رنگ‌موي نيمه‌دائمي استفاده كنيد كه بدون آمونياك و پروكسيد باشد. اين نوع رنگ‌موها بسيار ملايم‌تر هستند و موجب سايش ساقه‌ موها نمي‌شوند. اصلا موها را هاي‌لايت نكنيد و از شستن بيش‌ازحد موها نيز اجتناب كنيد(شستن يك روز درميان كافي است) چون موها هنگامي كه رطوبت دارند بيشتر آسيب‌پذيرند. بهتر است از شامپو و نرم‌كننده(كانديشنر) مخصوص موهاي آسيب‌ديده و شكننده استفاده كنيد چون در اين محصولات مواد آبرسان و تقويت‌كننده موها وجود دارد.

موهاي خشك براي درمان نياز به آبرساني دارند تا بتوانند دوباره انعطاف‌پذيري خود را به‌دست بياورند. اگر موهاي شما خرد مي‌شود و مي‌شكند به‌دنبال حالت‌دهنده‌هايي باشيد كه حاوي كراتين هستند همچنين پروتئين سويا و گندم نيز مي‌تواند بسيار موثر باشد. اينگونه مواد پروتئيني به ساقه موها مي‌چسبند تا شكنندگي آن‌ها را از بين ببرند و موها را تقويت كنند.

نظرات
ایمیل : نام :
* نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
* در صورت لزوم نظرات ویرایش خواهد شد.
* تایید نظرات به منزله تایید عقاید توسط شبنم نیوز نمی باشد.

با تشکر از شما ، نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شبنم می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
ShabnamNews.com All rights reserved 2014 ©