چــاپ
PDF
درشتر
ریزتر
روزنامه
تعداد بازدید: 873 بار
شبنم نیوز » سلامت

خواص درمانی گیاه گندواش

خواص درمانی گیاه گندواش گندواش یا کینگو گیاهی با گل‌های زرد کوچک و بومی چین است و هزار سال در طب سنتی این کشور کاربرد داشته است.
کد خبر :73371
۱۵:۴۹:۰۰ ۱۳۹۳/۱۰/۰۲

گونه دیگرى از آرتمیزیا در ایران مى‌روید كه نام محلى آن در اطراف رشت‌«واش»و«گندواش»و در مازندران«گن‌نما»است.این گیاه كه در چین بطوروسیعى مصرف دارویى دارد و در ایران نیز در تمام سرتاسر شمال ایران درمازندران و گیلان و بندر گز مى‌روید و نام علمى آن‌ .Launna aisimetrA مى‌ باشد.

گیاه گندواش به معنی علف گند حاوی ترکیب‌هایی همچون فلاوونوئید، روغن‌های فرار و «آرتمیسینین» است. «آرتمیسینین» ترکیب فعالی است که بیشترین خواص این گیاه را به خود اختصاص می‌دهد.

*** مهمترین فوائد این گیاه در درمان بیماریها:

* ملاریا: این بیماری کشنده از طریق پشه ناقل و انگل به انسان منتقل می شود. متخصصان معتقدند آرتمیسینین می‌تواند زمانی که انگل وارد خون می‌شود آن را از بین ببرد. به طور معمول داروهای ضد مالاریا حاوی این ترکیب هستند. سازمان غذا و داروی آمریکا داروی «کوآرتم» را به عنوان اولین داروی گرفته شده‌ از گیاه گندواش در درمان مالاریا در این کشور مورد تایید قرار داد. همچنین برخی از پزشکان نسبت به مقاومت آرتمیسینین در کشورهایی که شیوع مالاریا گسترده است نگران هستند.

* سرطان: بررسی متخصصان حاکی از اهمیت تاثیر گیاه گندواش روی سلول‌های سرطانی است. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که آرتمیسینین ممکن است در مقابله با سلول‌های تومور روده، پستان،‌ ریه و پانکراس موثر باشد. همچنین نتایج یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد اضافه کردن ترکیب آرتمیسینین به رژیم شیمی درمانی می‌تواند پیشرفت سرطان را بدون عوارض جانبی کاهش دهد. کارشناسان بر این باورند که ترکیب آرتمیسینین مطمئن و کم هزینه است و به نظر نمی‌آید همچون دیگر شیوه‌های درمانی مورد استفاده برای سرطان تاثیرات منفی داشته باشد هرچند لازم است مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود.

در كتب طب سنتى این گیاه را گرم و خشك مى‌دانند و معتقدند كه خوردن‌دم‌كردهء آن براى رفع درد سینه و تنگى نفس،دفع كرم معده و روده و همچنین بعنوان‌مدّر مفید است.ضماد پختهء گیاه براى تحلیل ورمهاى سخت نافع است.از له‌شدهءگیاه براى التیام زخم و جراحت استفاده مى‌شود.جوشاندهء  ۴٠  گرم سرشاخه‌هاى‌خشك گلدار و برگ گیاه كه در آب نمك جوشیده شده باشد،محلولى مفید براى‌معالجهء زخمهاى قانقرایایى و زخمهاى عفونى در استعمال خارج است.اگر  ٢٠ - ١۵ گرم از این گیاه را در  ١٠٠٠  گرم آب جوش،دم كنند براى تقویت و هضم غذا وهمچنین به عنوان آرام‌بخش مفید است.

نظرات
ایمیل : نام :
* نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
* در صورت لزوم نظرات ویرایش خواهد شد.
* تایید نظرات به منزله تایید عقاید توسط شبنم نیوز نمی باشد.

با تشکر از شما ، نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شبنم می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
ShabnamNews.com All rights reserved 2014 ©