چــاپ
PDF
درشتر
ریزتر
روزنامه
تعداد بازدید: 499 بار
شبنم نیوز » سیاسی

جزئیاتی از توافق هسته ای موقت منتشر شد

جزئیاتی از توافق هسته ای موقت منتشر شد جزئیاتی از توافق موقت هسته ای :المانیتور مدعی شده است ایران پذیرفته است که به بازرسان آزانس دسترسی بیشتری بدهد و نیمی از اورانیوم 20 درصد خود را اکسید کند.
کد خبر :70861
۰۸:۴۸:۰۰ ۱۳۹۳/۰۹/۱۱

جزئیات بیشتری از توافق موقت هسته ای اعلام شده است.

این پایگاه خبری به نقل از منابع آگاه نوشته است ایران قرار است تحقیق و توسعه سانتریفیوژها را با محدودیت مواجه کند.

المانیتور مدعی شده است ایران پذیرفته است که به بازرسان آزانس دسترسی بیشتری بدهد و نیمی از اورانیوم 20 درصد خود را اکسید کند

این پایگاه خبری آمریکایی نوشته است در ازای تعهدات ایران ، قرار است این کشور ماهانه 700 میلیون دلار دریافت کند و تحریمهای لغو شده در توافق ژنو ، کماکان معلق شوند.

این پایگاه آمریکایی به نقل از منابع خود مدعی شده است که ایران محدودیت در تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته و نسل بالاتر را قبول کرده است و تعهد داده است هرگونه فعالیت بر روی سانتریفیوژها از مرحله آزمایش فراتر نخواهد رفت.همچنین ایران پذیرفته است بازرسی سرزده آژانس را با مشکل مواجه نکند.ایران همچنین قرار است بخشی از اورانیوم با غنای 20 درصد خود را اکسید و بعنوان سوخت راکتور استفاده کند. ایران تزریق سوخت به برخی سانتریفیوژهای نسل بالا را متوقف خواهد کرد.قرار است تحریمهای خودرو ، پتروشیمی و فلزات گرانبها کماکان معلق باشند و ایران در طول هفت ماه و هفت روز ، نزدیک به 5 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده خود را دریافت کند.

همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد ایران طبق تمدید دوباره‌ی مذاکرات هسته‌ای‌اش با گروه 1+5 قرار است میزان بیشتری از اورانیوم غنی شده خود را به سوخت راکتوری تبدیل کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان در 24 نوامبر توافق کردند مذاکرات هسته‌ای خود را به منظور پایان دادن به اختلافات بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران و تعیین چارچوب زمانی لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور تا آخر ژوئن سال 2015 تمدید کنند.

این کشورها پیش از این در ماه مارس نیز توافق اولیه ژنو را که در نوامبر سال 2013 به دست آمد تمدید کردند که بر اساس این توافق ایران متعهد شد در ازای کاهش تحریم‌های غرب بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق در آورد و بخشی از ذخیره اورانیوم غنی شده‌اش را رقیق کند.

این منابع دیپلماتیک به رویترز گفتند که ایران طبق تمدید دوباره مذاکراتش با گروه 1+5به این کار خود ادامه خواهد داد و قرار است ماهیانه 5 کیلوگرم از اورانیوم غنی شده خود در سطوح بالا را به سوخت راکتور تبدیل کند.

همچنین انجمن کنترل تسلیحات آمریکا مدعی شد : 35 کیلوگرم از اکسید اورانیوم ایران قرار است طی 7 ماه آینده به سوخت تبدیل شود. به علاوه ایران متعهد شده است که گسترش سانتریفیوژهای پیشرفته‌اش را که برای غنی سازی اورانیوم مورداستفاده قرارمی‌گیرد محدود کند.

رویترز در ادامه مدعی شد نامه‌ای را مشاهده کرده است که در آن ایران و گروه 1+5 از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته‌اند که به کنترل پایبندی تهران به تعهداتش شامل نظارت بر تولید سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران ادامه دهد.

یک مقام آمریکایی در ماه ژوئیه گفته بود که تبدیل اکسید به میله‌های سوختی تبدیل آن به مواد مورد نیاز برای ساخت یک بمب را سخت‌تر و طولانی‌تر می‌کند. ایران همواره اتهامات غرب مبنی بر تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را رد و تاکید می‌کند برنامه‌ی هسته‌ای‌اش ماهیت کاملا صلح آمیز دارد.

بر اساس این گزارش شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است روز یازدهم دسامبر یک نشست فوق‌العاده را به منظور گفت و گو درباره‌ی نظارت بر تمدید توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 تشکیل دهد.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که وزیر امور خارجه کشورمان در پایان مذاکرات اخیر در وین تاکید کرد: ما تحت هر توافقی به غنی‌سازی ادامه می دهیم و پولی که از قبل توافق اولیه از دارایی های ایران به کشور بازگشت، مال خود ایران است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم که جامعه بین‌المللی و کشورهایی که با ایران مشغول مذاکره هستنند پی بردند که ایران به تعهداتش پایبند است و تلاش‌های ایران‌هراسانه فایده ندارد و مردم ما دنبال درگیری نیستند، اما از حقوقشان هم نمی‌گذرند.

وی همچنین گفت: در رابطه با ایده ها نمی خواهیم گمانه‌زنی شود. تیم ما انعطاف‌پذیری و منطق زیادی نشان داده است. ما دستمان بسته نیست، البته همه طرف‌ها به دنبال تامین امنیت ملی خود هستند، اما انعطاف پذیری به معنی کوتاه آمدن از حقوق خود نیست، بلکه تلاش برای رسیدن به توافقی است که طرف ها منافع خود را به صورتی منطقی در آن ببینند که آن یک توافق برد-برد است.


نظرات
ایمیل : نام :
* نظرات پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
* در صورت لزوم نظرات ویرایش خواهد شد.
* تایید نظرات به منزله تایید عقاید توسط شبنم نیوز نمی باشد.

با تشکر از شما ، نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شبنم می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
ShabnamNews.com All rights reserved 2014 ©